ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.cz







Youtube Forpes  Facebook Forpes

Fotoknihovna ForPes Teplice

Novinky

29.09.11 První coursingový trénink

Ve středu, hned po tarťáckých zkouškách, jsme ve složení Vlaďka, Pavel, Jitka, Kája, Anička, já a Jindra, včetně našeho psího družstva, vyrazili do nedalekých Trmic na úplně první ForPesácký coursingový trénink. Coursing je relativně mladý psí sport, založený na touze psa něco lovit. Pes "loví" umělou návnadu v podobě igelitových střapců s přivázanou králičí či jinou kůží. Tato návnada je tažena přes kladky na dlouhém lanku a před psem kličkuje podobně jako lovená zvěř např. zajíc. Při běhu se hodnotí rychlost, štvavost, inteligence při nadbíhání a s tím spojená obratnost, odolnost a vytrvalost. Při běhu více psů najednou se také hodnotí spolupráce s dalšími psy ve smečce. Coursing lze doslovně přeložit jako štvanice (hon se psy) a jeho podrobnosti upravuje NÁRODNÍ COURSINGOVÝ ŘÁD ČMKU.

A protože nejspíš většina z vás o coursingu dosud neslyšela, ve stručnosti vás v následující řádcích seznámím s hlavními rysy a technikami této sportovní aktivity.

Rozlišujeme dva druhy coursingu:
Lure coursing - běh za umělou návnadou, vznikl jako náhrada hare coursingu
Hare coursing (též Open field coursing, Live coursing) - běh za živým zajícem, v České republice zakázaný.

Ideální tvar závodiště pro coursing je velká louka, vřesoviště nebo písečný terén, pokud možno ve svahu nebo kopcovitý, porostlý jednotlivými stromy nebo keři. Chybějící porost je třeba nahradit odpovídajícím umělým provedením. Závodiště může obsahovat překážky, které lze nahradit umělými, např. balíky slámy nebo křovím. Může být také např. simulován běh v potoce pomocí rozložené plachty, kterou psi nemůžou oběhnout. Všechny překážky musí být možno ze psí perspektivy včas rozpoznat. Závodiště musí být uspořádáno tak, aby bylo pro psy vyloučeno jakékoliv nebezpečí. Délka úseku musí činit u velkých ras minimálně 500 - 1000 m, u malých ras 400 - 700 m. Coursingová trať začíná pokud možno co nejdelší startovací rovinkou, následuje řada kliček (zatáček) v počtu 5 až 8 a za nimi je opět dlouhá cílová rovina, která testuje vytrvalost psů. Coursing se běhá na dvě kola.

Hodnocení chování psů při běhu provádí polní pozorovatel a rozhodčí coursingu. Polní pozorovatelé stojí v závodišti na přidělených kontrolních pozicích. První polní pozorovatel hodnotí rychlost ve vymezené zóně, druhý pozorovatel vytrvalost a uchopení štvaného objektu. Rozhodčí coursingu hodnotí celkový běh z hlediska štvavosti a obratnosti, jakož i případné předběhnutí ve druhém kole. Při nejednotnosti v celkovém bodovém ohodnocení rozhoduje definitivně rozhodčí coursingu. Vítězí pes s vyšším počtem bodů z druhého kola z jednotlivých kritérií hodnocení v následujícím pořadí: štvavost, obratnost, předběhnutí, odvaha, chytání, vytrvalost, rychlost.

Pro většinu plemen platí že:
- předvedou svou rychlost hned na začátku a v tuto chvíli by měla být rychlost většinou hodnocena
- obratnost psa je nejlépe demonstrována ve střední části běhu, kdy zajíc kličkuje
- na konci běhu se projeví jejich vytrvalost

A jaké to bylo v Trmicích? Skvělé! ForPesácký team ve složení Fido, GouGou, Quenna, Kira a Holly se předvedl v tom nejlepším světle. Ani nám ostatní aktéři nechtěli věřit, že naši psi štvali střapec poprvé. Zřejmě fakt dobrej oddíl! :-)
Vaše Lenka

PS: Za skvělé fotografie děkujeme Magdě Dzurkové!
http://yannyml.rajce.idnes.cz/Coursing_Trmice_-_28.9.2011/
pár dalších našich momentek je v sekci FOTKY






jít zpět


Správa webu