ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.cz







Youtube Forpes  Facebook Forpes

Fotoknihovna ForPes Teplice

Psí sporty

Agility

Agility znamená podle anglického slovníku "čilost" nebo "hbitost" a pro ty, kdo se agility věnují, má ještě další význam, a to úžasnou zábavu a mnoho pěkných chvil strávených se čtyřnohými kamarády. Agility se poprvé představilo v Anglii na Cruftově výstavě v roce 1978 a lavinovitě se rozšířilo po celém světě. Agility je zábava, kdy psovod s pejskem překonávají trať postavenou z různých překážek. Pes skáče, prolézá tunely, přebíhá přes kladinu, zdolává slalom a psovod běží s ním, nesmí se však pejska ani překážek dotýkat. Psovod svého psa na překážky navádí pouze a jedině slovními pokyny a pohybem svého těla. Parkúr agility je sestaven z překážek skokových (jednoduchá a dvojitá skoková překážka, viadukt nebo zeď a kruh), překážek kontaktních (houpačka, A stěna, kladina) a překážek ostatních (látkový tunel, pevný tunel, slalom, skok daleký a stůl). Celá trať má od 15 do 22 překážek a měří cca 100 až 200 metrů.

Více si přečtěte v části agility.

Dogdancing

Sport, při kterém pes pod vedením psovoda provádí cviky v rytmu hudby. V dogdancingu se fantazii meze nekladou a záleží jen na psovodovi, co vše svého pejska naučí. Mezi základní cviky patří chůze u nohy, chůze do boku, couvání, chůze na zadních, plazení, slalom mezi nohama psovoda směrem dopředu i pozpátku, válení sudů, různé skoky, podávání pacek, panáčkování, otočky, kruhy a pózy - stoj, sed, leh, úklona, prosení, mávání packou, leh na zádech, či leh na boku. Pejsek pracuje nejen v těsné blízkosti psovoda, ale i na dálku. V dogdancingu se rozlišují jednotlivé kategorie (divize) - Musical Dressage, Heelwork to Music, Freestyle a Dances with Dogs.

Více si přečtěte v části dogdancing.

Hoopers

Hoopers je tak trochu jiné Agility. Jedná se o nový psí sport pocházející původně z USA ve verzi Hoopers Agility, který pak v Holandsku pod hlavičkou organizace NADAC Hoopers Nederland v Rotterdamu dospěl do současné podoby. Je to sport zaměřený na velmi mladé pejsky, na pejsky, kterým stavba jejich těla nebo třeba zdravotní handicap neumožňuje vysoko skákat, na pejsky starší a také na pejsky, kteří milují jakoukoliv společnou aktivitu se svými pánečky. Hoopers má jednu velkou výhodu i pro psovody, protože se při něm tolik nenaběháte jako při Agility.

Více si přečtěte v části hoopers.

Puller



Více si přečtěte v části puller.

Dogfitness

Balanční cvičení má velký přínos pro celkovou kondici psa. Významně se u psa podílí na posilování svalů, zlepšení jeho soustředěnosti a obratnosti a zvýšení sebevědomí. Pes při cvičení na balančních pomůckách zapojuje hluboký stabilizační svalový systém, kdy je nucen neustále „vyrovnávat“ postoj svého těla tak, aby udržel rovnováhu a zároveň docílil získání odměny. Balanční cvičení pro psy je velice populární nejen v zahraničí, ale své místo již nachází i v mnoha tréninkových centrech v Česku. Velkou oblibu u psů má nácvik tzv. propriocepce (schopnost koordinovat tělo v prostoru), kdy pes svým tělem (packami, břichem, stehny, lokty, zády) vnímá nerovnost povrchu balančních pomůcek a jejich nestabilitu. Cvičení na balančních pomůckách psy velmi baví a zároveň je tato náročná aktivita fyzicky i psychicky unaví. Balanční cvičení pro psy lze tedy využít jako zábavný trénink pro zvýšení fyzické kondice, motoriky a soustředění, prevenci úrazů a je také vhodným doplňkem při zdravotní rehabilitaci psa po úrazech a operacích.

Balanční cvičení je vhodné pro psy všech velikostí a věku (s výjimkou štěňat do 6-tého měsíce věku), sportovně využívané psy, feny po porodu, psy s dysplazií kyčelního a loketního kloubu a rekonvalescenty po operacích. Jedná se o ideální formy psí aktivity např. při nepříznivém počasí nevhodném pro dlouhé procházky.

Více si přečtěte v části dogfitness.

Minulost

Správa webu