ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.cz







Youtube Forpes  Facebook Forpes

Fotoknihovna ForPes Teplice

Novinky

05.01.17 Hoopers I. díl

Hoopers je tak trochu jiné Agility. Jedná se o psí sport pocházející z Holandska, zaměřený na velmi mladé pejsky, na pejsky, kterým stavba jejich těla nebo třeba zdravotní handicap neumožňuje vysoko skákat, na pejsky starší a také na pejsky, kteří milují jakoukoliv společnou aktivitu se svými pánečky. Hoopers má jednu velkou výhodu i pro psovody, protože se při něm tolik nenaběháte jako při Agility. A jak to tedy na cvičební ploše nebo chcete-li na parkúru Hoopers funguje? Cílem je, aby pejsek na základě zvukových a posunkových povelů psovoda samostatně překonával překážky, kterými buď probíhá anebo je obíhá anebo běží podél nich. Zjednodušeně řečeno, pes se pohybuje hodně, psovod se pohybuje málo. Nepřipadá vám to ideální?

K nácviku Hoopers je potřeba větší herní plocha a speciální překážky. Základní rozměry parkúru jsou 20 x 30 metrů s uprostřed vymezeným prostorem pro psovoda o velikosti 3 x 3 metry. Sadu překážek pro Hoopers tvoří 16 oblouků, 4 tunely o délce 1 až 3 metry a průměru 80 cm, 6 branek a 6 barelů. Dráha Hoopers vždy začíná a končí překážkou typu oblouk, každý tunel musí být na trati postaven v přímce, neboť není přípustné tunely zatáčet, délka trati je nejméně 25 metrů a maximálně 150 metrů dlouhá a čas psa se měří okamžikem překonání prvního oblouku a končí proběhnutím posledního oblouku. Na trati se stejně jako u Agility sledují chyby a odmítnutí, které mají každý jednotlivě hodnotu 5 trestných bodů a team může být samozřejmě i diskvalifikován. Jednotlivé druhy chyb a odmítnutí včetně možné diskvalifikace popíšu v samostatném článku.

Výkonnostní kategorie jsou zatím předběžné. Česká republika se při jejich navržení inspirovala v organizaci NADAC Hoopers Nederland. Mě osobně nejvíce potěšila kategorie FUN, která je určena pro mladé psy od 15 měsíců věku, seniory, psy se zdravotními omezeními a pro zájemce, kteří si Hoopers chtějí třeba jen vyzkoušet. Tato kategorie na závodech nijak nezasáhne do výsledků postupových teamů a výsledky se nebudou registrovat a dlouhodobě sledovat. Při běhu FUN je možné odměňovat psa hračkou nebo ho motivovat pamlskem s tím, že pes z důvodu zamezení trousení pamlsků nešikovnými psovody smí být odměněn až mimo vymezený závodní prostor. Trať FUN má 10 až 12 překážek, vzdálenosti mezi jednotlivými překážkami jsou 2-3 metry a žádná překážka není od základního prostoru pro psovoda vzdálena více jak 5 metrů. Psovod se může pohybovat jak ve vymezeném prostoru, tak i po trati se psem. Dalšími kategoriemi jsou H0 – nováčci, H1 – začátečníci, H2 – pokročilí, H3 – mistři a HCH – šampioni. Jednotlivé druhy výkonnostních a velikostních kategorií budu opět popisovat v samostatném článku.

Zaujal vás sport s názvem Hoopers? Nás ano, takže teď už nám jen zbývá „sehnat“ ty správné překážky a vyrazit společně s vámi na ForPes hůprsáckou dráhu.
Vaše Lenka
PS: snímek je z webu německých kolegů, informace byly použity z www.hoopers.cz






jít zpět


Správa webu