ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.cz







Youtube Forpes  Facebook Forpes

Fotoknihovna ForPes Teplice

Psí sporty

Agility

Agility znamená podle anglického slovníku "čilost" nebo "hbitost" a pro ty, kdo se agility věnují, má ještě další význam, a to úžasnou zábavu a mnoho pěkných chvil strávených se čtyřnohými kamarády. Agility se poprvé představilo v Anglii na Cruftově výstavě v roce 1978 a lavinovitě se rozšířilo po celém světě. Agility je zábava, kdy psovod s pejskem překonávají trať postavenou z různých překážek. Pes skáče, prolézá tunely, přebíhá přes kladinu, zdolává slalom a psovod běží s ním, nesmí se však pejska ani překážek dotýkat. Psovod svého psa na překážky navádí pouze a jedině slovními pokyny a pohybem svého těla. Parkúr agility je sestaven z překážek skokových (jednoduchá a dvojitá skoková překážka, viadukt nebo zeď a kruh), překážek kontaktních (houpačka, A stěna, kladina) a překážek ostatních (látkový tunel, pevný tunel, slalom, skok daleký a stůl). Celá trať má od 15 do 22 překážek a měří cca 100 až 200 metrů.

Více si přečtěte v části agility.

Dogdancing

Sport, při kterém pes pod vedením psovoda provádí cviky v rytmu hudby. V dogdancingu se fantazii meze nekladou a záleží jen na psovodovi, co vše svého pejska naučí. Mezi základní cviky patří chůze u nohy, chůze do boku, couvání, chůze na zadních, plazení, slalom mezi nohama psovoda směrem dopředu i pozpátku, válení sudů, různé skoky, podávání pacek, panáčkování, otočky, kruhy a pózy - stoj, sed, leh, úklona, prosení, mávání packou, leh na zádech, či leh na boku. Pejsek pracuje nejen v těsné blízkosti psovoda, ale i na dálku. V dogdancingu se rozlišují jednotlivé kategorie (divize) - Musical Dressage, Heelwork to Music, Freestyle a Dances with Dogs.

Více si přečtěte v části dogdancing.

Hoopers

Hoopers je tak trochu jiné Agility. Jedná se o nový psí sport pocházející původně z USA ve verzi Hoopers Agility, který pak v Holandsku pod hlavičkou organizace NADAC Hoopers Nederland v Rotterdamu dospěl do současné podoby. Je to sport zaměřený na velmi mladé pejsky, na pejsky, kterým stavba jejich těla nebo třeba zdravotní handicap neumožňuje vysoko skákat, na pejsky starší a také na pejsky, kteří milují jakoukoliv společnou aktivitu se svými pánečky. Hoopers má jednu velkou výhodu i pro psovody, protože se při něm tolik nenaběháte jako při Agility.

Více si přečtěte v části hoopers.

Coursing

Coursing je relativně mladý psí sport, založený na touze psa něco lovit. Pes "loví" umělou návnadu v podobě igelitových střapců s přivázanou králičí či jinou kůží. Tato návnada je tažena přes kladky na dlouhém lanku a před psem kličkuje podobně jako lovená zvěř např. zajíc. Při běhu se hodnotí rychlost, štvavost, inteligence při nadbíhání a s tím spojená obratnost, odolnost a vytrvalost. Při běhu více psů najednou se také hodnotí spolupráce s dalšími psy ve smečce. Coursing lze doslovně přeložit jako štvanice (hon se psy).

Více si přečtěte v části coursing.

Flyball

Flyball je sport i zábava pro temperamentní psy všech plemen. Oproti agility má výhodu, že pro psovoda není tolik náročný, takže se mu mohou věnovat i fyzicky méně disponovaní psovodi. Flyballová dráha se skládá ze čtyř stejných skokových překážek a flyballového boxu, který vystřeluje míček. Na povel psovoda, který však zůstává za startovní linií, vyběhne pes na dráhu, překoná čtyři skokové překážky, naskočí na desku boxu, tím spustí mechaniku, chytí vystřelený míček a aportuje ho zpět přes překážky k psovodovi. Souhra družstva a vzájemná snášenlivost psů je ve flyballu mimořádně důležitá. Psi se spolu střídají na startovní/cílové čáře a v optimálním případě se míjejí čumák-čumák, přičemž se nesmí vzájemně napadnout.

Více si přečtěte v části flyball.

Pasení

Pást se dají všechna stádová zvířata. Nejčastěji se k pasení používají ovce a krávy, ale je možné pást i kachny, např. indické běžce. Pasení, jako sportovní disciplína, vzniklo v Anglii a jeden z prvních závodů v pasení - Sheepdog trials se konal již v roce 1873. U nás se první oficiální Národní mistrovství v ovládání ovčáckých psů uskutečnilo až o 100 let později v roce 1973 v Nivnici. A protože styl práce a hlavně výkony jsou u jednotlivých plemen různé, pořádají se od roku 2009 zkoušky a soutěže zvlášť pro border kolie a australské kelpie, kde se uplatňuje tzv. Collecting Style (CS) a zvlášť pro ostatní plemena skupin FCI 1 (ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí psi), FCI 2 (pastevečtí a salašničtí psi) a FCI 5 (některá primitivní plemena, lajky), kde se uplatňuje tzv. Traditional Style (TS).

Více si přečtěte v části pasení.

Balanční cvičení

Balanční cvičení má velký přínos pro celkovou kondici psa. Významně se u psa podílí na posilování svalů, zlepšení jeho soustředěnosti a obratnosti a zvýšení sebevědomí. Pes při cvičení na balančních pomůckách zapojuje hluboký stabilizační svalový systém, kdy je nucen neustále „vyrovnávat“ postoj svého těla tak, aby udržel rovnováhu a zároveň docílil získání odměny. Balanční cvičení pro psy je velice populární nejen v zahraničí, ale své místo již nachází i v mnoha tréninkových centrech v Česku. Velkou oblibu u psů má nácvik tzv. propriocepce (schopnost koordinovat tělo v prostoru), kdy pes svým tělem (packami, břichem, stehny, lokty, zády) vnímá nerovnost povrchu balančních pomůcek a jejich nestabilitu. Cvičení na balančních pomůckách psy velmi baví a zároveň je tato náročná aktivita fyzicky i psychicky unaví. Balanční cvičení pro psy lze tedy využít jako zábavný trénink pro zvýšení fyzické kondice, motoriky a soustředění, prevenci úrazů a je také vhodným doplňkem při zdravotní rehabilitaci psa po úrazech a operacích.

Balanční cvičení je vhodné pro psy všech velikostí a věku (s výjimkou štěňat do 6-tého měsíce věku), sportovně využívané psy, feny po porodu, psy s dysplazií kyčelního a loketního kloubu a rekonvalescenty po operacích. Jedná se o ideální formy psí aktivity např. při nepříznivém počasí nevhodném pro dlouhé procházky.

Správa webu