ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.cz







Youtube Forpes  Facebook Forpes

Fotoknihovna ForPes Teplice

Novinky

17.10.10 Mondioring

Mondioring patří k velmi mladým psím sportům, které do České republiky dorazili teprve nedávno. Jedná se v podstatě o specifický druh sportovního kynologického výcviku psů.

Na připojeném videu
http://www.youtube.com/watch?v=TPsY1XleyF4/ je pes, Virus du Musher Franz, který bude otcem štěňátek feny Karly z Polytanu naší kamarádky Beaty Štýbrové. Pokud se chcete o plánovaném krytí belgických ovčáků dozvědět více, podívejte se na Deabei - Border Collie a Berger Belge http://deabei.com/

Podrobnosti o mondioringu...
Mondio = svět, Ring = kruh, hlavní důraz je přitom kladen na slovo kruh, které má znamenat sled za sebou jdoucích cviků. Všechny běžně známé kynologické disciplíny se tedy provádí v jednom sledu za sebou, bez přerušení.

Ve světě byla pravidla pro mondioring stanovena FCI (Mezinárodní kynologickou federací) v roce 1994, nejvíce se tento psí sport prosazuje v evropských zemích a v USA, pravou „baštou“ mondioringu je Francie a Belgie. Česká republika je členem GTIM od roku 2001.

Mondioring patří mezi sporty, které na pohled vypadají velice jednoduše, ve skutečnosti se ale jedná o asi nejtěžší sportovní kynologii vůbec. Záludnost tohoto sportu je dána zvláště dvěma faktory – pes na rozdíl od jiných kynologických řádů nastoupí na cvičiště jen jednou a musí naráz zvládnout všechny disciplíny. To v praxi znamená, že pes musí být schopen soustředěné práce zhruba po dobu 45 minut. Ještě důležitějším se ale jeví fakt, že cvičiště zvané v tomto sportu ring, může rozhodčí postavit naprosto jakkoliv, vždy ale odlišně. Z toho důvodu je fakticky nemožné se psem celou trať disciplín předem natrénovat – ve chvíli, kdy psovod vstoupí se svým psem do ringu, netuší, co jej tam čeká.

Výcvik psa pro Mondioring je opravdu náročný a nehodí se ani pro každého psa, ani pro každého pána. Tento sport vyžaduje velké množství času, obrovskou a takřka nikdy nekončící zásobu trpělivosti a pracovitosti, která je v rámci mondioringu spravedlivě rozdělena mezi psa a jeho psovoda.

Pes musí zvládnout tři po sobě jdoucí disciplíny – poslušnost, skoky (zde je možnost volby mezi skokem vysokým, skokem do dálky a šplhem) a obranu. Pravidla mondioringu jsou velice přísně stanoveny, takže pes, který vstoupí do ringu například prvně v životě vidí předmět, který bude aportovat – tento předmět může být i ze skla, může být pro psa těžko uchopitelný, ale pes má přesto jen jeden povel a pevně stanovený časový limit na splnění příkazu. Navíc jsou po pracovní ploše psa rozházeny například kousky masa, které pes musí naprosto ignorovat, nebo jiné rušivé vlivy, které mají psa úmyslně odvést od splnění povelu, nebo jej alespoň rozptýlit. Stačí tedy velice málo a rozhodčí ne zcela perfektně provedenou disciplínu anuluje. Celý systém hodnocení mondioringu je tedy nastaven tak, aby prokázal, nebo vyvrátil absolutní ovladatelnost a poslušnost psa, schopnost jeho dokonalého soustředění, důslednost psovoda a dokonalou a harmonickou spolupráci obou dvou. Závody v mondioringu jsou rozděleny do od nejnižší kategorie vycvičenosti psů kategorie I, až po úroveň nejvyšší III.

Vzhledem ke skutečně velké náročnosti tohoto sportu se není možné divit, že jeho členská základna je v České republice zatím velice řídká (Mondioring klub ČR). Přestože řada psích sportů vyžaduje od psovoda skutečně velkou vášeň, díky které je potom těmto sportům věnován téměř veškerý volný čas, lze s trochou nadsázky tvrdit, že po těžké době tréninků, sklízí pes i psovod sladké plody své práce. Mondioring představuje ale tak tvrdá a přísná pravidla, že sklizeň se v případě tohoto sportu neustále spíše vznáší někde v dáli. Na druhou stranu je ale třeba připustit, že ten, kdo najde v mondioringu zalíbení, najde časem určitě i to potěšení.
zdroj: www.hafici.cz






jít zpět


Správa webu