ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.czFotoknihovna ForPes Teplice

Novinky

11.10.14 Očkování proti kašli

Chodíte se svým pejskem do "kolektivu" dalších psů a jste ochotni do jeho zdraví investovat o pár korun navíc? Podstupte s pejskem nadstandartní očkování proti psincovému (kotcovému) kašli vakcínou PNEUMODOG nebo NOBIVAC KC. Jedná se o vakcíny rozšiřující odolnost proti psím kašlům a chřipkám, vhodné zejména pro psy náchylné k onemocnění dýchacích cest. Dále je možné provést očkování vakcínou, která se aplikuje přímo do nosní sliznice psa.

Co je psincový kašel?
Psincový kašel (infekční laryngotracheitida), je akutní infekční onemocnění psů, které postihuje hrtan, průdušnici a průdušky. Je způsobeno několika typy původců. Z virových etiologických agens se na infekci podílí virus parainfluenzi psů typu 2 a psí adenovirus typu 2. Po infekci těmito viry dochází k rozsáhlému poškození sliznice dýchacího aparátu, které umožní osídlení této sliznice bakteriemi. Nejčastěji jsou to Bordetella bronchiseptica, dále pak bakterie z rodů Pseudomonas, Klebsiella, Pasteurela a Streptococus.

Jak a kde se může Váš pes nakazit?
Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí (kašlání, kýchání) nebo přímým kontaktem (nos na nos). Rizikovými místy pro šíření onemocnění jsou prostory s větším množstvím psů (například útulky, psí hotely, cvičáky) a na výstavách, svodech a podobně. V městských čtvrtích s vyšší koncentrací psů může dojít k nakažení při společném venčení. Onemocnět mohou psi v každém věku.

Jaké jsou příznaky onemocnění?
Onemocnění může probíhat jako krátkodobá akutní infekce za příznaků kašle nebo jako těžká životohrožující bronchopneumonie. Nekomplikovaný průběh infekce trvá obvykle 5-14 dní a je provázen suchým kašlem s expektorací hlenu, někdy také s dávením. Tento stav je majitelem často mylně popisován jako zvracení. Těžké formy onemocnění bývají provázené horečkou, apatií, vlhkým kašlem, případně ztíženým dýcháním.

Pokud máte podezření, že právě váš pejsek by mohl být kašlem postižen, nenavštěvujte žádná kynologická cvičiště a spěchejte k veterinárnímu lékaři.
Vaše Lenka


jít zpět


Správa webu