ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.czFotoknihovna ForPes Teplice

Novinky

15.01.14 Kolik stojí ovce?

Vlaďka dostala nápad. A ne jen tak nějaký ledajaký. Usmyslela si, že svým pejskům, borderákovi Gogouškovi a borderce Queeně, dopřeje pasení oveček. Gougou i Queena jsou ovčáčtí psi, takže potřebné schopnosti by měli mít v genech. A jak si usmyslela, tak i učinila. Našla si příjemnou instruktorku pasení, slečnu Evu Štemberovou, která v Lučním Chvojně provozuje tréninkové centrum s krytou halou a s ovečkami. Vlaďka pásla jednou, pásla podruhé a v mé hlavě se začalo ozývat pokušení. Také mám ovčácké psy. Paní Hollýková je německý ovčák, malá Moona je německý ovčák… co kdybych jim také ukázala ovečky? A přestože jsem vždy do všeho hrrr, tentokrát jsem byla trochánku opatrnější. Přece jen jsou to živí tvorové a představa paní Hollýkové jak rdousí ovečku mi nebyla příjemná…. Ale pokušení hlodalo dál a dál a tak jsem se v neděli večer naložila k Vlaďce do auta a vyrazily jsme směr Fox Riders Ranch. Byla jsem nadšená. Osm oveček, chování Gogouška a Queeny, přístup trenérky Evy, to vše mne naprosto okouzlilo. A tak bylo rozhodnuto. Zkusíme pást ovce.
Hned v pondělí jsem přesvědčila Vlaďku, abychom za ovečkami vyrazily už v úterý. Nemohla jsem se dočkat! Kamarádka Jana, chovatelka německých ovčáků, mi pravila: Ty nevíš co roupama, viď? a hned mě nabádala: Raději dodělej to IPO! Jenže já kontrovala: IPO má kdekdo, ale zkoušky pasení, to je jiná! To má snad jen Dušková z Příbrami! (Tímto moc zdravím Marcelu Duškovou a její německé ovčáky, Natcha a Ilana). To je fakt, máš pravdu – odvětila Jana a já se z toho těšení na ovečky až tetelila blahem. V úterý jsem začala mírně váhat. Kolik stojí ovce? - zeptala se mě moje maminka a já začala váhat ještě víc. Jestli je Hollýková požere, to bude strašný! – přemýšlela jsem v duchu a mamince odpověděla, že sice nevím kolik stojí ovce, ale že určitě bude drahá. V úterý večer jsem naložila psy do auta a frčela směr Chvojno. Nevím proč, ale cestou jsem si broukala příšernou odrhovačku ..pásli ovce valaši.. nejspíš jsem tak ventilovala své vnitřní napětí z hrůzných představ své bujné fantazie. Obrazy zakrvácených ovcí mě totiž strašit nepřestávaly.
Ale nakonec bylo všechno jinak. Paní Hollýková i malá Moona se při prvním kole seznámily s ovečkami uzavřenými v košáru a svým „ovčáckým“ chováním docílily, že si k nim mohly úplně, úplně zblízka čuchnout, Moona je dokonce pusinkovala, a pak je mohly i trochu popohnat. Druhé kolo už bylo o něčem úplně jiném. Obě mě do haly táhly, co jim síly stačily. Ovečky již byly puštěné na volno a holky moje šikovné je pásly. Paní Hollýková sice na chvilku dostala košík, ale protože předvedla své slušné vychování, byl jí sundán. Pásla a zalehávala s takovou chutí, že bych tomu nikdy nevěřila. Trenérka Eva jí usměrňovala ovčáckou holí a já byla spokojená. A malá Moona? Tak ta byla ještě o kapánek lepší než její maminka. Překvapila mě, Vlaďku i trenérku. Moona je nejspíš opravdový ovčácký pes :-)
Vaše Lenka

PS: Trenérka Eva, která nám ochotně vysvětlila všelijaké záludnosti tohoto psího sportu nazývaného pasení a přiblížila nám jeho teorii i praxi, mě osobně velmi potěšila zprávou, že jediný německý ovčák, který má v ČR z pasení složenou nejvyšší zkoušku IHT3 TS je Samanta z Likonu, Mistr ČR pasení roku 2012 a 2013, jejíž praděda VA3 Esko vom Dänischen Hof je dědečkem naší Moony Vantaris!


jít zpět


Správa webu