ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.czYoutube Forpes  Facebook Forpes

Fotoknihovna ForPes Teplice

Novinky

17.01.17 Hoopers III. díl

Výkonnostní kategorie nového psího sportu Hoopers jsem nakousla již v prvním článku a teď je, kromě již podrobněji popsané kategorii FUN, pouze upřesním. Upozorňuji, že se jedná o připravovanou verzi, která v průběhu roku 2017 může být na základě nejnovějších poznatků upravena.

H0 – kategorie nováčci
Je určena pro mladé psy starší 15 měsíců, kterým umožní seznámení se se soutěžní atmosférou, stejně tak jako pro začínající teamy (i se staršími psy), které dosud neabsolvovaly soutěže v Hoopers a chtějí si tak vyzkoušet závodní prostředí. V této kategorii je možno odměňovat psa hračkou v parkúru z ruky, hračku nelze v prostoru parkúru házet. V případě motivace jídlem je možné mít odměny u sebe na parkúru za podmínky, že je jídlo v pevně uzavřené schránce a pes je odměněn až mimo vymezený závodní prostor. Soutěž je vyhodnocována a team může soutěžit v kategorii H0 pouze 3x. Psovod se může pohybovat jak ve vymezeném prostoru, tak i po vnitřní části parkúru se svým psem – překročení vymezeného prostoru je penalizováno chybou. Vzdálenosti mezi jednotlivými překážkami jsou 2-3 metry. Žádná překážka není od základního prostoru pro psovoda vzdálena více než 5 metrů.Trať má 12 až 16 překážek.

H1 – kategorie začátečníci
Od této kategorie pro všechny ostatní je platné, že pes musí být starší 18 měsíců. Jedná se o první povinnou soutěžní kategorii, ze které lze přecházet do vyšších tříd. Psovod se pohybuje ve vymezeném prostoru, překročení vymezeného prostoru je penalizováno chybou. Vzdálenosti mezi jednotlivými překážkami jsou 2 až 4 metry. Překážky mohou být od vymezeného prostoru pro psovoda vzdáleny maximálně 7,5 metrů. Trať má 16 až 20 překážek.

H2 – kategorie pokročilí
Psovod se smí pohybovat pouze ve vymezeném prostoru, jeho opuštění znamená diskvalifikaci. Vzdálenosti mezi jednotlivými překážkami jsou 2 až 5 metrů. Překážky mohou být od vymezeného prostoru pro psovoda vzdáleny maximálně 10 metrů. Trať je náročnější a má 16 až 20 překážek.

H3 – kategorie mistři
Kategorie určena pro druhou nejvyšší třídu výkonnosti, kdy se prohlubuje dovednost samostatné práce psa při vedení psovodem na dálku. Parkúry jsou stále složitější, mohou se zařadit i kombinace překážek. Psovod se smí pohybovat pouze ve vymezeném prostoru, jeho opuštění znamená diskvalifikaci. Vzdálenosti mezi jednotlivými překážkami jsou 2 až 6 metrů. Překážky mohou být od vymezeného prostoru pro psovoda vzdáleny maximálně 10 metrů. Trať má 18 až 22 překážek.

HCH – kategorie šampioni
Je nejvyšší výkonnostní kategorie, určená pro úspěšné teamy z kategorie H3, kdy se na trati ověřuje dovednost samostatné práce psa v nejtěžších kombinacích překážek. Vzdálenosti mezi jednotlivými překážkami jsou 2 až 6 metrů. Překážky mohou být od vymezeného prostoru pro psovoda vzdáleny maximálně 10 metrů. Trať má 18 až 22 překážek.

Soutěžní podmínky:
- Pro kategorie H0 a H1 platí při stavění tratě podmínka, že vstupní díra tunelu může být maximálně v 90-ti stupňovém úhlu vůči předpokládané linii běhu psa.
- V každé kategorii je nutné získat nejméně 3 kvalifikace pro přestup do vyšší třídy.

Líbí se vám Hoopers? Nám ano! První seznámení se s tímto zajímavým sportem plánujeme na jaře a doufáme, že kromě mladších ročníků osloví hlavně ty starší a pokročilé, pro které chystáme speciální tréninky pod vedením naší Vlaďky. Rozmýšlejte, přemýšlejte a případní zájemci se už mohou předběžně hlásit u mě, tedy u Lenky ;-)
PS: snímek je z webu německých kolegů, informace byly použity z www.hoopers.cz


jít zpět


Správa webu