ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.czYoutube Forpes  Facebook Forpes

Fotoknihovna ForPes Teplice

Coursing

Kde je možné trénovat coursing

Pro případné zájemce z Teplic a okolních měst zde uvádíme odkaz na webové stránky nadšenců z Děčína, kteří se coursingu aktivně věnují:
http://www.coursing.banda.cz/

Jak se coursing běhá

Ideální tvar závodiště pro coursing je velká louka, vřesoviště nebo písečný terén, pokud možno ve svahu nebo kopcovitý, porostlý jednotlivými stromy nebo keři. Chybějící porost je třeba nahradit odpovídajícím umělým provedením. Závodiště může obsahovat překážky, které lze nahradit umělými, např. balíky slámy nebo křovím. Může být také např. simulován běh v potoce pomocí rozložené plachty, kterou psi nemůžou oběhnout. Všechny překážky musí být možno ze psí perspektivy včas rozpoznat. Závodiště musí být uspořádáno tak, aby bylo pro psy vyloučeno jakékoliv nebezpečí. Délka úseku musí činit u velkých ras minimálně 500 - 1000 m, u malých ras 400 - 700 m. Coursingová trať začíná pokud možno co nejdelší startovací rovinkou, následuje řada kliček (zatáček) v počtu 5 až 8 a za nimi je opět dlouhá cílová rovina, která testuje vytrvalost psů. Coursing se běhá na dvě kola.

Hodnocení chování psů při běhu provádí polní pozorovatel a rozhodčí coursingu. Polní pozorovatelé stojí v závodišti na přidělených kontrolních pozicích. První polní pozorovatel hodnotí rychlost ve vymezené zóně, druhý pozorovatel vytrvalost a uchopení štvaného objektu. Rozhodčí coursingu hodnotí celkový běh z hlediska štvavosti a obratnosti, jakož i případné předběhnutí ve druhém kole. Při nejednotnosti v celkovém bodovém ohodnocení rozhoduje definitivně rozhodčí coursingu. Vítězí pes s vyšším počtem bodů z druhého kola z jednotlivých kritérií hodnocení v následujícím pořadí: štvavost, obratnost, předběhnutí, odvaha, chytání, vytrvalost, rychlost.

Pro většinu plemen platí že:
- předvedou svou rychlost hned na začátku a v tuto chvíli by měla být rychlost většinou hodnocena,
- obratnost psa je nejlépe demonstrována ve střední části běhu, kdy zajíc kličkuje,
- na konci běhu se projeví jejich vytrvalost.

Získané coursingové licence

25. března 2012 - Bodovací a nominační závod,
Klubový závod CCC "Jarní Kralupy"
rozhodčí: Anna Holubová
splněné dva licenční běhy
Holly Jarbo, Agie Beskydské hvozdy (Kira), Jack Pip ForPes I., Fido, Dancing Queen Borders of Sweetwood (Queena), Victory Detania (GouGou), Kaspian Kiaora (Tery)

9. dubna 2012 - Velikonoční trénink Letiště Sazená s možností plnění licenčních běhů
rozhodčí: Anna Holubová
splněný jeden licenční běh
Holly Jarbo, Agie Beskydské hvozdy (Kira), Jack Pip ForPes I., Fido, Dancing Queen Borders of Sweetwood (Queena), Victory Detania (GouGou), Kaspian Kiaora (Tery)

Správa webu